Loading...

18 Yaşındaki Şizofren Kızın Gördüğü Şeylere Dair İlginç Çizimleri

Video

18 Yaşındaki Şizofren Kızın Gördüğü Şeylere Dair İlginç Çizimleri
18 yaşında şizofren teşhisi konan bir genç kız olan Kate, gördüğü halüsinasyonları resmederek insanlara göstermeye çalışıyor. Şizofreni günümüzde insanlar tarafından korkulan bir olgu olduğu ve şizofren hastaları toplumdan dışlandığı için kate bunu çizimleriyle aşmaya çalışıyor. 18 yaşındaki bu genç kızın çizdiği ilginç çizimleri ve şizofreniye dair yorumlarını sizlerle paylaşıyorum.

Abone Olmayı Unutmayın:  https://goo.gl/h32dnz
Instagram: https://instagram.com/taliogur

►İletişim: [email protected]

Her zaman “sanatçı ruhlu” biri olmuşumdur; ama bunun ne demek olduğunu zihinsel hastalığım ortaya çıkana kadar bilmiyordum. ‘zihinsel hasta’ teriminden nefret ederim. Çünkü bu, bir birey olarak benim temelden çarpık ve bozuk olduğumu ima ediyor. 
Ne yazık ki, insanlara neyle uğraştığımı söylediğim zaman, hepsinin beni aynı gördüğünü hissediyorum. Medya tarafından nasıl damgalanmışsak, şizofren denince akla ilk ne geliyorsa ya da Hollywood tarafından nasıl gösterilmişsek, beni de öyle görüyorlar. İşte tam da bu yüzden yaşadığım şey hakkında açık olmaya çalışıyorum.
17 yaşında şizofren teşhisi konan Kate, zihninin içinde yaşadıklarını bu yüzden bize göstermek istiyor. Şimdi size Kate’in ağzından yaşadıklarını ve neden resimle ilgilendiğini anlatacağım.

Benim adım Kate ve 18 yaşında şizofren bir sanatçıyım. Yıllar boyunca pek çok farklı zihinsel hastalığım olduğu söylendi. 17 yaşıma geldiğimde ise, ailem zihin sağlığımın giderek kötüleştiğini fark edince şizofren teşhisi konuldu.
Gördüğüm halüsinasyonları elimden geldiğince çizmeye çalışıyorum. Bu, kendi sorunumla başa çıkmamda bana yardımcı oluyor.
Halüsinasyonlarımda, konuşmalar, sesler, rastgele gürültüler duyuyorum ve genellikle böcekleri, yüzleri ve bedensiz gözleri görüyorum. (Cansız objeler, Van Gogh resimlerine benziyor: Çarpık ve girdaplı.)
Halüsinasyonlarımda sıklıkla böcekleri görüyorum ve ruh halim beni değersiz bir sinek gibi hissettiriyor. Bu böcek illüstrasyonları, hastalığımı temsil ediyor. 
(Bu alıntı Jordy isimli bir sanatçıya ait ve benimle konuşan şey aşağı yukarı bunun gibi bir şey.) (Alıntıda: Umarım kendi sigara dumanında boğulursun yazıyor.)
Bu yaratık, tavanımdaki havalandırma deliğinden dışarı doğru sürünerek tıkırtı sesleri çıkartıyor ya da onu eşyaların altında sürünürken görüyorum.
Bu da benim kendi portrem. Aynaya baktım ve gözlerim bana bunu gösterdi. Ben de onu resmettim.
Duygularımı oldukça yoğun yaşıyorum ve bana eşyaları ateşle aydınlatmamı söyleyen sesler duyuyorum.
İşte gördüğüm bedensiz gözlerin bir örneği. Duvarlarda ve yerde bir yığın halinde yüzeyi kaplıyorlar. Hepsi çarpık ve hareket ediyor.
Bu da Birdie, bana şarkı söylüyor.
Kendime olan öz saygım çok düşük ve kendimi değersiz hissediyorum. Her zaman daha güzel bir insana dönüşmüş olmayı diliyorum.

Şizofreni teşhisi konan insanlar özellikle toplum tarafından çeşitli baskılara maruz kalıyorlar. Şizofreniyle mücadeleleri yetmiyormuş gibi bir de bu durum biniyor omuzlarına. O yüzden şizofren insanlara bakış açımızı değiştiren 18 yaşındaki bu genç ressamın çabası son derece ilginç ve takdire şayan.


► Önerdiklerim:


Tüm videolar: https://goo.gl/AW4tUj

Bilgi videoları: https://goo.gl/iYdE7I

Eğlenceli videolar: https://goo.gl/sHx2GM

Korku videoları: https://goo.gl/wdVGd9

Sanat ve tasarım videolar: https://goo.gl/65M09Y

Seriler: https://goo.gl/8tR7E7

Ayrıca şizofren bir kadınla ilgili yaptığım şu videoya da göz atabilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=ER91d4JF51s


►Sosyal Medya Hesaplarım:

https://www.facebook.com/siradan1adam

https://twitter.com/taliogur

https://instagram.com/taliogur

https://younow.com/taliogur


►Kaynaklar / Sources:

http://www.boredpanda.com/18-year-old-schizophrenic-artist-drawing-hallucinations/
https://www.instagram.com/awkwardapostrophe/?hl=en
https://eksisozluk.com/sizofreni--42650
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eizofreni
https://en.wikipedia.org/wiki/Schizophrenia 

popular